Diyarbakır2şehit Anneleri ile Çocukları PKK’da Olan Aileler Diyarbakır’da Barış Çağrısı Yaptı

Diyarbakır2şehit Anneleri ile Çocukları PKK’da Olan Aileler Diyarbakır’da Barış Çağrısı Yaptı

Diyarbakır’da çocukları şehit olan ve PKK’ya katılan aileler bir araya gelerek barış çağrısında bulunurken, gözyaşları döktü. İki oğlu PKK’da bulunan Bedriye Gözlügül, Bütün insanlık adına barış istiyorum. Çocuklarımıza inşallah kavuşacağız ve barış gelecektir dedi. Diyarbakır’da çocuklarının PKK tarafından götürüldüğü gerekçesiyle geçen yıl yaklaşık 4 ay oturma eylemi yapan ailelerin de aralarında bulunduğu, çocukları dağda bulunan aileler şehit anneleriyle buluştu. Ankara, İstanbul, Gaziantep, Afyonkarahisar’ın da aralarında bulunduğu illerden gelen aileler, merkez Sur İlçesi’nde adı Şeyh Sait olarak değiştirilen Dağkapı Meydanı’nda çocukları dağda olan annelerle kucaklaşırken, bazı anneler gözyaşlarını tutamadı. ‘Barış ve kardeşlik için anneler el ele’ pankartı açan aileler adına kardeşi dağda olan Hatice Eren açıklama yaptı. Tüm Türkiye halklarından beklentimiz barışın, kardeşliğin, birlik ve beraberliğin son derece hassas bir sürecin arifesinde pratik geliştirilmesi gerektiğini belirten Eren, İslam’ın kelime anlamının barış olduğunu belirterek, şöyle dedi:

Barış için atılan her adımın aynı zaman bir ibadet olduğunu bilincinde olmamız gerekir. Tüm ideolojik, politik yanımızı bir tarafa bırakıp, bu kutlu barış yolunda bir olmamız gerekir. Savaşın devam etmesini isteyen tüm sistemlerin karşısında dimdik durmalı, ülkenin birlik ve beraberliği adına demokrasi ve insan hakları, eşitlik, özgülük adına, kadın hakları adına el ele vermeli bir olmalıyız. Geçmişe sünger çekilmeden barış olmaz. Geçmişin tüm hata ve günahlarını silip yeni bir sayfa açmalı ve artık helalleşmeliyiz. İşte şimdi bunun ilk adımını biz anneler atıp öncelikle siyasilere kucaklaşıp barış için çabalamaları gerektiğini söylüyoruz. Ne olur barışı partiler üstü bir akılla bir an önce nihayete kavuşturun ve yüreğimizde bu ateşe Allah rızası için bir su dökün.

2 OĞLU DAĞDA OLAN ANNE BAYRAKLA KURAN-I BAŞININ ÜZERİNE KOYDU

Çocukları dağda olan anneler ile şehit anneleri gözyaşları içerisinde daha sonra barış dileklerinde bulunarak beyaz güvercinleri birlikte gök yüzene uçurdu. Eski Afyonkarhisar Milletvekili Mahmut Koçak, Gaziantep’ten gelen ve 2 oğlu dağda olan Bedriye Gözlügül’e bayrak ile Kuran vererek barışın bir an önce gelemsini diledi. Koçak’tan bayrak ve Kuran’ı alan Gözlügül, Şehitlerimizin kutsal kanıyla renk alan bu bayrağımızı şeref ve gururla alıyorum. İnşallah bu bayrak ve kutsal kitabın şerefine inşallah bu barış olacak. ve bütün insanlık adına barış istiyorum. Çocuklarımıza inşallah kavuşacağız ve barış gelecektir diyerek öpüp başının üzerine koydu.

BİZİM ÇOCUKLARIMIZIN YERİ DAĞ DEĞİL

Barış için bir araya geldiklerini belirten, Bedriye Gözlügül, 4 ay boyunca güneşin altında eylem yaparak çocuklarını beklediklerini söyledi. Gözlügül, Barış olursa her şey olur, umut ediyoruz ki barış olacak. Olumlu gelişmeler var ama zaman zaman bu gelişmeleri baltalıyorlar. Ben özellikle sesleniyorum konuşup, konuşup aynı yerde oturmasınlar biraz ilerlesinler. İki tarafta oturup paylaşsın, konuşsun ve ilerlesinler aynı yerde durmasınlar. Hızlı adımlarla ilerlemelerini istiyorum. Bizde yaşamak istiyoruz, biz anneyiz, cenabı Allah’ın bize verdiği bizim çocuklarımız şuan da yok. Ama barış olursa çocuklarımız gelecek ve biz kavuşacağız. Amacımız barış, Cumhurbaşkanı, Başbakan’a bu süreçte katkısı olan herkese sesleniyorum, herkes elinden geleni yapsın. Bütün annelere sesleniyorum. Askerde, poliste, şehitte bizim dağdaki çocuklarda bizim. Bizim çocuklarımızın yeri dağ değil. Bizim çocuklarımızın hepsi okumuş kültürlü herkes şimdi görevinin başında olacaktı. Doktor, öğretmen, savcı, hakim her şey de olacak, dağda çürümesinler bunların geleceklerini karartmasınlar. Çocuklarımız üzerinden siyaset yapmasınlar. Lütfen barış olsun biz çocuklarımıza kavuşalım dedi.Afyonkarahisar’dan gelen 1990 yılında oğulları Diyarbakır’da şehit düşen Sultan-Musa Sağlam çifti de barış için kente geldiklerini belirterek, tek dileklerinin barış gelmesi olduğunu söyledi.

İL İL NAMAZ VAKİTLERİ İÇİN TIKLAYIN

Etiketler:

Sayfa başına git